אחת ולתמיד – כל מה שרציתם לדעת על מזגנים

בארץ ישראל אנחנו מכירים היטב בחשיבותו של המזגן. בין אם מדובר על חודשי הקיץ העמוסים והחמים ובין אם על חודשי החורף, הישראלים אוהבים מיזוג ביתי איכותי שינעים להם את השהות בכל חדרי הבית. עם זאת, ישנם המון סוגים של מזגנים, מגוון סוגים של טכנולוגיות ומרכיבים שונים עבור כל מזגן לכל חדר בביתנו – אז איך בכלל בוחרים את האחד?

נתחיל מההתחלה, איך בכלל מזגן עובד?

וויליס קארייר המציא את מערכת המיזוג המודרנית הראשונה בשנת 1902 בארה”ב. ההמצאה של וויליס הובילה להגברת הייצור והפכה למהפכה אמיתית בכל הנוגע לשמירה על מיזוג אוויר, במיוחד באולמות קולנוע.

פופקורן ובית קולנוע מגניב – אין דרך טובה יותר להתקרר! אנשים למדו במהרה ששליטה מדויקת בטמפרטורה ולחות בתוך הבית מציעה כמה יתרונות די גדולים. החל מקניונים ועד בתים פרטיים תחום המזגנים הפך לאלמנט שמשפיע על אנשים וגורם להם לחיות את החיים בנוחות.

היסודות של מיזוג אוויר

למזגנים שלושה מרכיבים עיקריים: מדחס, סליל מעבה וסליל מאייד. יש להם גם כימיקל מיוחד הנקרא נוזל קירור שעובר דרך המערכת סופג ומסיר חום. עבודה משותפת של שלושת הרכיבים הללו הופכת את נוזל הקירור מגז לנוזל וחוזר למצב גז במהירות.

מהם חומרי קירור?

לקירור יש כוח על די מגניב – הכוח לעבור הלוך ושוב מנוזל לגז בקלות היא משמעותית וזה מה שהופך אותם לשימושיים מאוד. מהכימיה בתיכון (או מים רותחים על הכיריים) אתם כבר יודעים איך מים נוזליים מתאדים לגז – קיטור – כאשר הם מחוממים לטמפרטורה הנכונה.
חומרי קירור עושים את אותו הדבר – כשהם במצב נוזלי הם סופגים חום והופכים לגז. במערכת המיזוג, הקירור נאלץ לחזור להיות נוזל מה שגורם לו להוציא את החום החוצה והתהליך חוזר על עצמו.

מאיפה מזגן שואב אוויר?

כדי לקרר את פנים הבתים או הבניינים שלנו, החום בפנים צריך לצאת החוצה. נראה פשוט. ובמובנים מסוימים זה אכן כך. זו העבודה של המפוח והמאייד. כשהאוויר החם מהבית שלכם מועף על פני סלילי המאייד, נוזל הקירור בסליל סופג את החום והופך אותו מנוזל קר לאדים חמים.
כל התהליך הזה מתרחש במהירות, ומקרר את האוויר בבית שלכם.

מה זה מדחס וקבל של מזגן?

קבל מזגן ומדחס עובדים יחד ביחידה חיצונית (או על גג הבית\בית העסק).
תפקידם של המדחסים הוא בדיוק זה – לדחוס או להעלות את הלחץ והטמפרטורה על גז הקירור. לאחר מכן, הגז בלחץ החם נשלח לזרום דרך המעבה שבו מתרחש תהליך העיבוי. החום מתפזר לאוויר, לעתים קרובות בעזרת מאוורר, וגז הקירור מתעבה בחזרה למצב נוזלי כדי להתחיל את כל התהליך מחדש.

איזה חלק ביחידת מיזוג האוויר עוזר לנקות את האוויר?

בואו ניקח צעד אחורה ונסתכל על כל התהליך. התרמוסטטים בבית שלנו הם המוח המרכזי ששולט בפעולות, והן בעצם מיידעות את המערכת מתי צריך להעלות או להוריד את הטמפרטורה. כאשר התרמוסטט חש שטמפרטורת האוויר בחדר גבוהה מדי הוא שולח הודעה למערכת להתחיל בתהליך הקירור.

מאוורר מושך את האוויר החם לתוך תעלות אוויר שם הוא מועבר דרך מערכת סינון המסירה חלקיקים הנישאים באוויר כמו אבק ומוך. לאחר מכן, האוויר המסונן החם זורם על סליל המאייד, שם נוזל הקירור סופג את החום והאוויר הפנימי מתקרר. לאחר מכן מאוורר שואב את האוויר המקורר בחזרה דרך התעלות אל החדרים השונים.

בינתיים, הקירור הומר לגז ועובר החוצה שם המדחס לוחץ את הגז ושולח אותו לסליל המעבה. כאן המאוורר החיצוני מפזר את החום לאוויר החיצוני והקירור הופך לנוזל, ושוב התהליך חוזר על עצמו.

סוגי מזגנים

ישנם המון סוגי מזגנים בשוק הישראלי ומגוון פתרונות אוורור, אפשר להגיד אפילו שהוא רווי במזגנים ומותגים שונים המתהדרים ביכולתם לקרר חללים בגדלים שונים. אנחנו באבגור החלטנו להעניק לכם את המגוון הרחב ביותר ולכן תוכלו למצוא אצלמו מזגן אלקטרה, מזגן תדירן , מזגן טורנדו ועוד המון מותגים מובילים. אנחנו גם מספקים שירות של התקנת מזגנים ותוכלו ביום אחד להתחדש במזגן שישנה את כל האווירה בביתכם – פשוטו כמשמעו.
סוג המזגן המתאים לך ולבית שלך תלוי במגוון גורמים – גודל, מיקום פיזי ואופן השימוש בו הם השיקולים העיקריים. בואו נסקור את סוגי המזגנים העיקריים ואת היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם:

מזגן מרכזי

המזגן המרכזי או מזגן מיני מרכזי לצרוך העניין, מורכב ממערכת תעלות בכל הבית השומרת על עקביות זרימת האוויר הנעים בכל הבית כולו. מערכת זו משתמשת גם במסנני אוויר כדי לשפר את איכות האוויר בתוך הבית ונועדה להסיר אבק וחלקיקים הנישאים באוויר.

למה לבחור מערכת מיזוג מרכזית?

מזגנים מרכזיים יעילים ושקטים יותר ממזגני חדרים. מכיוון שהם תופסים פחות מקום בחלל החדר ומאפשרים לכם עדיין לשמור על העיצוב. יחד עם זאת, חשוב לציין, החיסרון העיקרי הוא כאשר אתם מפעילים את המזגן כל החדרים בבית מושפעים מכך (אפילו אם תסגרו את התריסים של המזגן בחדר מסוים)

מזגן יחיד לכל חדר בנפרד

תוכלו לרכוש מזגנים יחידים עבור כל חדר בנפרד. אנחנו אישית מאמינים יותר בהתקנת מזגנים מסוג זה מהסיבה הפשוטה שהם מאפשרים שליטה מלאה עבור אותו אדם הנמצא בחדר. מעבר לכך, במידה ואתם רוצים לעבור דירה, תמיד תוכלו להסיר את המזגן ולקחת אותו איתכם – אופציה שאיננה קיימת במזגן המושתת על מערכת מיזוג מרכזית.

איך בוחרים מזגן לבית?

בחירת מזגן לבית מסתכמת בכמה דברים:

1. גודל הבית ומספר החדרים הקיימים בו
2. התקציב אותו אתם מעוניינים להשקיע
3. מערכת הצינורות הקיימת והתשתיות של הבית
4. שיקולים של חסכון באנרגיה
5. שיקולים אחרים

השלב הראשון בבחירת מזגן הוא לקבוע כמה אתם מוכנים להשקיע וכמה מאמץ יהיה להתקין מזגנים חדשים. אם אתם נמצאים בבית ישן שאין לו את התשתית הנכונה מבחינתכם כבר יש רק אופציה של התקנת מזגנים בנפרד. עבור בתים חדשים, תהיה את האפשרות של תכנון מערכת מיזוג אוויר לפני הקמת הבית. אם אתם מחליפים מערכת ישנה יותר, וודאו שלמערכת החדשה שלכם יש אחריות טובה ושהיא בגודל נכון ומדויק עבור ביתכם.

איזה גודל מזגן אני צריך?

גודל נכון של המזגן עבור הבית שלכם הוא המפתח הן ליעילות אנרגטית וקירור מספק. מערכת מיזוג קטנה מדי לא תשאיר את הבית שלכם קריר בימים הכי חמים ומערכת גדולה מדי לא תסיר לחות ביעילות. זה אולי נראה מנוגד לאינטואיציה, אבל כאשר מערכת גדולה מדי מופעלת ומכבה לעתים קרובות, היא אף פעם לא מייבשת את הלחות בבית באופן מלא וגורמת לנו להיות דביקים ולא נעימים.

איך למדוד איזה גודל מזגן אתה צריך?

מזגן בגודל לא מתאים יצרוך יותר אנרגיה ויתבלה במהירות. ככלל, עליכם לשאוף ל-15 עד 25 BTU של כוח קירור לכל מטר רבוע. עם זאת, ישנם גורמים רבים שמשפיעים על גודלו של המזגן ולכן תמיד עדיף לדבר עם איש מקצוע – זו העבודה שלהם!

ניתן לעשות את החישובים באופן עצמי, אך כאשר אתם מדברים עם איש מקצוע אתם “מתחמשים” במידע הבסיסי החשוב ביותר. ה-BTUs המומלצים משתנים בהתאם לגובה התקרה, חלונות ודלתות, בידוד, וכמה שמש “נכנסת” לחלל הבית שלכם.

פתרון בעיות במזגן

לעתים קרובות אנחנו לא חושבים על מיזוג האוויר שלנו עד שהוא לא עובד. לכן, תמיד כדאי לבדוק את הדברים הפשוטים כאשר המזגן לא עובד לפני שאתם רצים ומזמינים את שירותיו של איש מקצוע. ישנן כמה בעיות נפוצות שאנו רואים לעתים קרובות:

תרמוסטט לא מוגדר נכון

הדבר הראשון שצריך לבדוק הוא את התרמוסטט. ודאו שהוא במצב AC והטמפרטורה מוגדרת כהלכה. גם תרמוסטט שנמצא ישירות בשמש עלול לרשום טמפרטורה פנימית שגויה. כמו כן, תרמוסטטים שנמצאים ליד המטבח ומקורות חימום או קירור אחרים כמו פתחי אוורור או חלונות יכולים להיות גורם נוסף שמשפיע על תצוגת הטמפרטורה.

מסננים סתומים

כמו כן, בדקו את המסנן של מערכת המיזוג. מסננים סתומים יכולים להיות בעיה שחוסמת את זרימת האוויר במערכת המיזוג שלכם. כאשר מסנני אוויר מתלכלכים המזגן צריך לעבוד קשה יותר, מה שמגדיל את עלויות התפעול ומוביל לתיקונים יקרים ולקיצור תוחלת החיים של היחידה.

צמחים גודשים את היחידה החיצונית

היחידות החיצוניות של המזגנים זקוקות לזרימת אוויר נאותה. ודאו שיש מטר עד מטר וחצי של שטח פנוי מסביב ליחידה החיצונית. צמחים ועצים מצטופפים או תלויים על המדחס שלכם יגרמו לו להתקשות לעשות את עבודתו, ולבסוף לשרוף את המנגנון שלו.

תחזוקת מזגן

הסיבה מספר אחת לכך שמזגנים מפסיקים לעבוד לפני זמנם היא חוסר תחזוקה שוטפת. בדיקות סדירות “מקדימות מכה לתרופה” ומגלות בעיות לפני שהן מחמירות וגורמות להוצאות משמעותיות. הטכנאים שלנו יבואו ויבדקו מסננים, חלקי יחידה וקירור כדי לוודא שהכל עובד כשורה כדי שלא יהיה לכם מצב חירום בחום הקיץ.

אם אתם מחפשים מערכת מיזוג אוויר חדשה, ציוד למזגנים היועצים שלנו בחברת “אבגור” יעריכו את הבית שלכם ויעזרו למצוא את המערכת הטובה ביותר לאורח החיים שלכם. בנוסף, באתר האינטרנט שלנו תוכלו למצוא חנות מזגנים שלמה של פריטים בעלי כוח משמעותי שנועדו לקרר לכם את הבית בצורה הטובה ביותר לכל אורך חודשי הקיץ.